חגיגת טקס חינה היא לא פשוטה בכלל, לא פעם אנו זוכים להשוות את ההכנות לטקס החינה לחתונה, אחרי הכל כל האלמנים חוזרים על עצמם, רק שהפעם הלבוש הוא שונה ויותר מסורתי, כמות האורחים אמנם יותר קטנה והחגיגה מתקיימת בקרב המשפחה הקרובה יותר.

אפשר לספר המון על המנהגים, לכל עדה יש את המנהגים שלה, את החלק הייחודי והעיצוב שמתאים ומייחד אותה, אם זאת חינה תימנית שבה יש עיצוב שונה ומיוחד לתלבושת הכלה והחתן, או חינה הודית שבה יש הרבה יותר צבעים בשונה מחינות אחרות שהצבעים השולטים הן ארגמן, כסף וזהב, בחינה הודית אנו נראה המון צבעים.

קיימת מסורת רבת שנים לערוך מסיבת חינה לפני החתונה. במהלך מסיבת חינה, נהוג למרוח את משחת החינה, בשביל זה יכם גם מתכון לחינה פשוט וקל. מעבר למריחת המשחה יש עוד חלקים בטקס חינה שכוללים גם החלפת תכשיטים, את התכשיטים הורי הכלה קונים לחתן והורי החתן קונים לכלה תכשיטי זהב, נהוג לתת גם מתנות נוספות שאלו ישמשו אותו בתחילת הדרך להקמת הבית אותו הם בונים יחד.

המציאות של היום היא כזאת שבמקום המסורת הנהוגה של מתנות רבות, האירועים הפכו להיות מודרניים והמתנות התחלפו במעטפות של כסף וצ’קים.

החינה היא חומר אשר נשאר על העור, הוא מכתים אותו, יש לך מספר הסברים, יש כאלו שהסיבה בגללה מורחים את החינה היא שפע, לתת לזוג החדש את הברכה “עם יד פתוחה” לקבל שפע אליהם ולכל מהלך חייהם החדש.

את החלק העיקרי של מרחית החינה, במקביל קיימת החלפת תכשיטים שהיא חלק בלתי נפרד מהאירוע, האירוע והטקס עצמו של החינה מתחיל בהחלפת התכשיטים מיד עם כניסת הזוג לאוהל החינה.

אם אתם רוצים להגיע במיטבכם לאירוע, אנו מציעים לכם שירות של השכרת תכשיטים לחינה ולכל סוגי האירועים. התכשיטים המפוארים והמיוחדים ביותר והכל בעלות הוגנת.

יחד עם זאת זאת יש לכך הסברים נוספים שאומרים שיש לעשות את החינה בכדי למנוע “עין הרע” אשר יכולה להגיע לזוג, לכן ברגע שיש משחת חינה על היד היא נגד עין הרע.

באופן מסורתי הכלה מקבלת את הדפוסים המורכבים ביותר כדי להבדיל אותה משושבינה והתהליך יכול להימשך שלוש עד שש שעות. מוצע כי החינה מוחלת יומיים-שלושה לפני החתונה, כך שלדבק יש מספיק זמן להכתים את העור; כ- 32 עד 48 שעות הוא אופטימלי.

מסיבות חינה לכלות

בהודו, טקס ציור החינה נקרא מסיבת מהנדי, וזה אירוע משמח. מכיוון שהכלה צריכה לשבת בשקט מספר שעות, חברותיה עשויות לרקוד ולשיר שירים כדי לבדר אותה או להביא לה פינוקים. הם חייבים לנסות להימנע מלהיות מסיחים מדי את הכלה או את האמנית שצובעת לה את החינה, בגלל הדיוק הדרוש להשלמת עיצובים מורכבים. מפגשי מהנדי הם מסורת מתרבויות עתיקות המשתרעות על פני חמשת אלפים שנה, בהן הכלה לעתיד מקבלים את כל סודות הנישואין המאושרים והפוריים כפי שנאמר על ידי בני משפחתה וחבריה הקרובים ביותר.

לעומת זאת, חינה מרוקאית היא שונה, גם בטקס זה נהוג לקבל את החתן והכלה ביחד עם המון שירים ושמחה, צירוף של מגשי עוגיות רבים לאירוע, שפע של אוכל ואת האוכל המסורתי של העדה המרוקאית שהוא קוסקוס.

מסיבות חינה מתרחשות גם ברחבי מזרח הים התיכון, במרוקו, במדינות המפרץ ובקהילות יוצאות רבות ברחבי העולם.

עיצובים לחינה לחתונה

יש אמונה כי חינה נותנת ברכות, מזל ושמחה, אם כי היא נתפסת גם כמשפרת יופי. יש כלות שמסתרות את ראשי התיבות של בן הזוג לעתיד בעיצוב החינה שלהן. יתכנו גם עיצובים סימבוליים המייצגים שמחה, מזל, הצלחה, יופי ותכונות חיוביות אחרות.

המוטיב של עיצובים חמסה נהוג מאוד אצל עדות מרוקו, יש כאלו כלות אשר בוחרות לשים גם חמסה מתחת לשמלת הכלה בחתונה ולא רק בטקס החינה.

כאשר חינה מונחת על כפות היד היא נועדה לסמן כי האדם פתוח לקבל ולהציע ברכות. כאשר החינה מונחת על גבי הידיים היא נועדה לסמן את הגנת האדם.

העיצובים עצמם יכולים להשתנות מסמלים של בעלי חיים או חפצים לדפוסי תחרה עדינים או פייזלי מסתחרר. לחתונות, לעתים קרובות האמן המצעב את האירוע ישלב את שם החתן ביצירות האמנות לצורך מגע אישי, או עיצובים נוספים שכוללים את שמות החתן והכלה, הכל במטרה ליצור את האופן שבו העיצוב הוא אישי ומותאם בדיוק לזוג החוגג. סגנונות מסוימים של עיצוב חינה נועדו לסמל פוריות.

חגיגת טקס חינה היא סמל וטקס של אלפי שנים, כדאי להשקיע ולחגוג אותו בדיוק כמו שראוי לטקס שבמשך דורות חוגגים ושומרים על המסורת.

חגיגת טקס חינה