בעדות רבות נהוג לערוך לפני החתונה טקס חינה ססגוני ומרגש. טקס זה מסמל את המעבר מחיים של אדם יחיד לחיים זוגיים משותפים. מדובר באירוע חגיגי עם אורחים, אוכל ושמחה גדולה. לא מעט דגש מושם על הלבוש הייחודי אותו נוהגים ללבוש בטקס החינה. במאמר זה נתרכז באלמנט זה של הטקס ונציין 5 תלבושות מומלצות לחינה.

הבגד עושה את הטקס

הכוכבים הראשיים של טקס החינה הם כמובן החתן והכלה, עם דגש על הכלה. מקובל שהזוג הטרי יחליף לפחות 2 תלבושות במהלך האירוע, אחת עבור קבלת הפנים ואחת עבור הכניסה לטקס. הכלה מחליפה בין 2 שמלות שונות בתכלית – בעוד שהראשונה נהוגה להיות לבנה ופשוטה יותר, השמלה הכניסה לטקס כבר תהיה צבעונית יותר עם צבעים שיותר תופסים את העין, כגון כתום או סגול.

כל העדות מיוחדות

ישנם הבדלים גדולים בין טקסי החינות הנהוגים בעדות שונות. הבדלים אלו מתבטאים במנהגים השונים. בגדים לנשים יהיו מעט שונים בכל טקס וטקס, וכך גם בגדי החתן.

בעדה המרוקאית עושים שימוש בבגדים אוריינטליים המבליטים את המוצא והתרבות (בגדים דומים לאלו הנהוגים ללבוש במימונה למשל). נהוג להשתמש בתלבושות עזות צבע, ובטקס עצמו החתן והכלה נוהגים ללבוש סט בצבע ארגמן. בנוסף, בטקסי חינה רבים של העדה הנשים נוהגות לענוד כתרים.

לעומת זאת בגרסה התימנית, נהוג לשים דגש על תכשיטים מיוחדים שנענדים לכבוד האירוע. מטעמי צניעות, הכלה תלבש בגדים שיכסו את רוב גופה. החתן באירוע תימני ילבש גם הוא שמלה ובנוסף יהיה מעוטר בתליון ועליו עלים של צמח הקרוי שדאב.  

טקסי חינה נפוצים גם בקרב אנשי העדה ההודית. בטקס ההודי, נהוג שהכלה תלבש סארי ירוק ואילו החתן מובל לטקס מעוטר בשמשיה מפוארת ייעודית לאירוע זה.

תוספות מיוחדות

תחת הקטגוריה בגדים לחינה נכללים עוד פריטים חוץ משמלות וחליפות. כבר הזכרנו את השימוש בתכשיטים לטקס זה וגם את השמשייה שמגיעה בוורסיה ההודית. נוסף על כך, יש עוד שלל אקססוריז שמשמשים לטקס החינה. הבולטים שבהם הם כובעי תרבוש ומטפחות ייעודיות לנשים. כל הפריטים הנלווים מוסיפים עוד חן וקסם רב לטקס המיוחד, ולכן מומלץ לא לחסוך בשימוש בהם.

ומה עם קצת יוקרה?

טקס החינה עבר כל מיני התאמות לעולם המודרני, והיום ניתן למצוא אופנות מתחלפות לטקס זה, כולל דגמים מעוצבים. ניתן לשכור תלבושות לחינה יוקרתיות לטקס החינה אשר מעוצבות בהתאמה אישית, תוך הקפדה על רצונותיו וצרכיו של הזוג המתחתן. בדים איכותיים, שילובי צבעים נועזים וגזרות מיוחדות – עולם תלבושות החינה מגדיל את ההיצע בו על בסיס קבוע והיום כל זוג יכול למצוא את התלבושת המושלמת לחגיגה הפרטית שלו. טובי המעצבים עוסקים גם בתכנון שמלות מיועדות לחינה, מה שמוסיף את היוקרה הנדרשת לטקס מיוחד זה.